Harmonizacja danych – nowy obowiązek gmin

Harmonizacja zbiorów i usług danych przestrzennych jest jednym z kluczowych etapów wdrażania dyrektywy INSPIRE. Dyrektywa przyjęta przez Unię Europejską w 2007 roku ustanawiająca europejską infrastrukturę informacji przestrzennej, zakłada iż zbiory danych przestrzennych powinny być przygotowywane, przetwarzane i udostępniane przez ich właścicieli.

Czytaj więcej...

Metadane w planowaniu przestrzennym

Termin metadane pojawia się nieustannie w rozmowach dotyczących tworzenia i rozbudowy infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) w naszym kraju. Często słyszy się, iż metadane to jeden z kluczowych komponentów IIP. Mają zapewnić skuteczne odszukiwanie i efektywne wykorzystanie zasobów danych przestrzennych gromadzonych i udostępnianych w ramach IIP. Czym właściwie są metadane?

Czytaj więcej...

Usługi ekosystemowe

Jesteśmy częścią przyrody i podlegamy jej prawom. Systemy gospodarcze nie uwzględniają tej zależności w wystarczającym stopniu. Czy koncepcja usług ekosystemowych pozwoli na zmianę postrzegania roli i znaczenia ekosystemów w budowaniu dobrobytu człowieka?

Czytaj więcej...

GIS w gminie? Z programem QGIS to proste!

Przestrzeń każdej gminy tworzą budynki, drogi, infrastruktura, ale też elementy środowiska: woda, powietrze, roślinność, itd. Umiejętne zarządzanie tymi zasobami to szansa na zrównoważony rozwój jednostki – osiągnięcie korzyści ekonomicznych i społecznych przy jednoczesnym zachowaniu ładu przestrzennego i ochronie najcenniejszych walorów przestrzeni. Kluczem do sukcesu jest gromadzenie odpowiedniego zasobu informacyjnego, w tym tworzenie własnych rejestrów danych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii geoinformacyjnych, a dokładniej narzędzi GIS typu desktop.

Czytaj więcej...

Szkolenia GIS - dobra inwestycja

W jaki sposób oszczędzać czas potrzebny do wykonania codziennych zadań i obowiązków spoczywających na powiatach i gminach? Jak obniżać koszty obsługi procedur urzędowych? Co zrobić, aby potrzeby mieszkańców realizować szybciej i skuteczniej? Z pomocą przychodzą technologie geoinformacyjne, m.in. systemy informacji geograficznej (GIS).

Czytaj więcej...

Newsletter
Bezpłatny biuletyn o tematyce przestrzennej i środowiskowej. Aktualne i rzetelne informacje od Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Tak szkolimy
KONTAKT

small

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa
tel. 22 840 66 64

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.gridw.pl

Afiliacje

ica logo  osgeo 819770dbe3  SPRUC biale.jpg-
Laboratorium Otwartego Oprogramowania
w ramach sieci ICA-OSGeo Lab
Centrum Doskonałości eduGIS.pl
sieci digital-earth.eu
Szerokie Porozumienie
na Rzecz Umiejętność Cyfrowych